Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Yürümenin Faydaları

Yürümenin Faydaları

bilgin bilgin -
1313 0
Yürümenin Faydaları

Yürümenin faydaları; Yürümek faydalı olduğu kadar zevkli de bir spordur. Açık havada yapılan yürüyüşler hem beden sağlığının gelişimine hem de doğaya yakın olmaya fırsat verir. Ormanlık alanlar, dağ, göl ve akarsular civarında huzurlu vakit geçirmeyi sağlamasının yanı sıra temiz hava alma açısından da önemlidir.

Doğada yürüyüşe çıkarken böcek ve haşerelerden korunmak için vücudu saran giysiler giyilmelidir. Ayağa iyi oturan ve dayanıklı spora elverişli ayakkabılar tercih edilmelidir.

Yürümenin Faydaları

Yürümenin faydaları arasında en önemlisi kas gelişimine katkı sağlamasıdır. Ayrıca şişmanlık ve obezite riskini de azaltır. Yürümek kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Kalp kasının yan damarları da beslemesine yardımcı olur. Bu durum kalbe bağlı ana damarlarda meydana gelmesi muhtemel tıkanmaların yaratacağı zararın etkisini azaltır.

Yemeklerden sonra yapılan yarım saatlik bir yürüyüş sindirim çok daha rahat yapılmasını sağlar. Sindirim yükünü iç organların üzerinden alır.

Solunum kapasitenizin artmasını ve nefes düzeninizin sağlanmasını destekler.

Eklem ve kaslarınızı çalıştırarak; bel, kas ve eklem ağrılarına karşı direnci artırır.

Yürüyüş yapmak uykusuzluğu ve anksiyete şikayetlerini azaltır. Yaşlanmayı geciktirerek daha uzun süreli genç görünüm ve dayanıklılık sağlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir