Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydaları
  4. »
  5. Lahananın Faydaları

Lahananın Faydaları

bilgin bilgin -
1313 0
Lahananın Faydaları

Lahananın faydaları; Çok eski devirlerden bu yana insanlık tarafından bilinen ve besin kaynağı olarak kullanılan Lahana iki yıllık otsu bir bitkidir. Besi değerleri birbirine yakın altı türü vardır. Bunlar Beyaz Baş, Kırmızı Baş, Kara, Brüksel, Kıvırcık Baş ve Ala Baş lahanalarıdır. Lahananın faydaları sayılamayacak kadar çoktur.

Lahananın Faydaları
Lahananın Faydaları

Lahananın Faydaları

Beyaz Baş Lahana: Çok eski devirlerden beri bilinen ve yetiştirilen bir lahana türüdür. Yapraklarından faydalanılan sebze bitkilerindendir. Yurdumuzun her yerinde yetiştirilir. Beyaz Baş Lahana ismi altında yetiştirilen çeşitler; Köse Lahanası, Goldenacer, İnegöl Lahanası, Yerli Beyaz Baş Lahana, Batman Lahanası ve Bohça Lahanaları’dır. Lahana çeşitleri arasında İnegöl lahanası dolmalık olarak mühim olanıdır.

Kırmızı Baş Lahana: Yurdumuzda bir süredir az miktarda yetiştirilmektedir. Salata ve Turşu olarak tüketilir.

Kara Lahana: Daha ziyade Karadeniz bölgesinde yetiştirilen lahana çeşidi olup Laz Lahanası olarak ta bilinir. Çok aranılan ve tüketilen bir türdür. Kara lahana baş yapmaz, yaprakları köklerinden koparılarak toplanır. Yapraklar büyük ve yeşil renklidir.

Brüksel Lahanası: Büyük şehirler civarında yetiştirilen lahana türüdür. Gül lahana, Ceviz lahanası olarak ta bilinir. 80-100 cm yüksekliğinde olan bitkinin yaprak koltuklarında dizi halinde yetiştirilir. Ceviz büyüklüğünde ve tomurcuklar halindedir. Yetiştirilen çeşitleri Fest ve Hild olanlarıdır. Yemeği yapıldığı gibi daha ziyade turşu olarak faydalanılır.

Sayısız faydası olan lahananın besi değerini A,B1,B2,B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra %2 oranında protein, %5 karbonhidrat ve %2 selüloz oluşturur. Dr. M Göbeles’in çalışmalarına göre yalnız lahana çeşitlerinde bulunan mide ve bağırsak iç yüzlerini koruyan duodenum ülseri ve bütün bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkili U vitamini bulunmaktadır. U vitaminin tecrit edildiği hakkında bir bilgiye rastlamadık.

Lahananın faydaları oldukça fazladır. İbni Sina’ nın dediği gibi “Başlı başına bir aktar dükkanıdır.” burada aktar değimi günümüzdeki eczane anlamında kullanılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir