Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydaları
  4. »
  5. Karides Faydaları

Karides Faydaları

bilgin bilgin -
1313 0
Karides Faydaları

Karides faydaları; Karides genellikle denizlerde yaşayan kabuklu canlılardır. Küçük bir bölümü ise göl veya akarsularda yaşamaktadır. Ortalama uzunlukları 10 cm kadar olan karidesler Istakozlar ile yakın akrabadır. Karidesler genelde kıyıya yakın ve sığ sularda yaşar. Uzun ince gövdeleri ve kambur sırtları vardır. Deniz yosunları, solucanlar ve diğer küçük deniz hayvanları ile beslenen karidesler besin zincirinde önemli bir yere sahiptir.

Karides Faydaları

Balıkların ardından en çok tüketilen deniz canlısı olma özelliği taşıyan karides, az miktarda yağ içeriyor olması sebebiyle faydalı beslenme türlerinden biridir. Selenyum minerali içeren karidesler kanser hastalığının oluşumunu engellemekte yararlıdır. D vitamini yönünden zengin olması sayesinde diş ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Gelişme çağındaki çocukların kemik yapısı için yararlıdır.

Karidesler Omega-3 yönünden zengindir Balık Yağı konusunda da bahsettiğimiz üzere Omega-3 beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması ve çocuklarda zihinsel gelişim için oldukça faydalıdır. Diş eti rahatsızlıklarında anti-enflamatuvar etkisiyle faydalı olduğu bilinen karidesler B12 içeriyor olması dolayısıyla kan hücrelerinin gelişimine katkı sağlar.

Karides faydaları için daha çok kaynak inceleyebilirsiniz.

kaynak; https://www.healthline.com/nutrition/is-shrimp-healthy#high-in-cholesterol

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir