Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. İnsanları Etkilemek ve Liderlik

İnsanları Etkilemek ve Liderlik

bilgin bilgin -
1408 0
İnsanları Etkilemek ve Liderlik

İnsanları etkilemek ve liderlik; Yapılan araştırmalar neticesinde büyük şirketleri küçük şirketlerden ayıran en önemli nitelik insiyatif alabilen ve profesyonel davranış sergileyen yöneticiler ve çalışanların olmasıdır. Profesyonel olmak, koşulların oluşmasını sağlamak veya koşulların gidişatını değiştirebilmek için insiyatif kullanmak ve böylelikle işi geliştirmek olarak tanımlanabilir.

Aktif kişiler yapmakta oldukları işi bir adım ileriye götürebilmek için yaratıcı olan çözümler bulabilen ve bu yöne doğru adım atmaktan çekinmeyip değişime kendilerini odaklayabilen kişilerdir. Bunu yapmak için de çevrelerindeki insanları etkilerler ve ikna ederler. Bu konuda başarılı olmak gereklidir. Kendileriyle aynı yöne doğru gidecek olan kişileri de saflarına çekmeyi başarmak durumundadırlar.

İnsanları Etkilemek ve Liderlik
İnsanları Etkilemek ve Liderlik

İnsanları Etkilemek ve Liderlik

Hayatımızdaki büyük veya küçük hedeflerimizi gerçekleştirmek için çoğu zaman etrafımızdaki kişilerle ilişki kurmak durumunda kalırız. İnsanları etkilemenin en önemli sonucu ise yaratmış olduğunuz etkinin sonucu değiştirmesidir. Yapmış olduğunuz bu eylem sizin liderlik özelliğinizin bir parçası ve hayatınıza yansıması olarak düşünülebilir. Çünkü lider olan bir kişi sonucu değiştirir, etrafını birleştirir, harekete geçmeyi tetikler ve değişim yaratır. Aynı zamanda bütün bunlardan sonra başarıya gidildiğinde ise iz bırakır. Bunların oluşması esnasında itibar kazanılır fakat bazı nitelikler iyi hesaplanmaz ise başka kişilerin hedefleri ve çıkarları ile tutarsız ilişkiler söz konusu olur ve bu itibar farklı bir yöne çekilebilir. Bu sebeple bir hedefe kitlendiğinizde başka insanların ihtiyaçlarını, amaçlarını ve hedeflerini de dikkate almanız gelecek açısından tutarlı olmanızı sağlayacaktır.

İnsanları etkilemek için birçok farklı yol vardır. Bunların bazıları yetki vermek, insanlar ile ilişkilerde anlayışlı olmak, insanlarla uzlaşma yolunu tercih etmek, insanlar ile ilişkilerinizi geliştirmek, kurumsal kimliğinizin bilincinde olup buna göre hareket etmek, çevrenizdeki insanlar ile ortak bir fikir etrafında toplanmak ya da toplamak, insanların ikna ederken olaylar üzerinden değil mantık üzerinden ikna etmek gibi düşünülebilir.

Her insan için geçerli olabilecek bir etkileme yöntemi yoktur. Bu olaya basit bir şekilde yaklaşmak yanlıştır. Özel koşullara göre düşünüp en doğru kararı vermek önemlidir. Bir olay karşısında en uygun stratejinin seçilmesinden sonra kişiye göre de uygun yöntemin belirlenmesi ve bunu mantıklı ve çıkar ilişkilerinin ışığında yapmak insanları etkilemenin ve kendi kimliğinizi ön plana çıkarmanın en doğru yoludur

İnsanları etkilemek ve liderlik yazımızı nasıl buldunuz?

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir