Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomobil
  4. »
  5. Ford Connect kızdırma lambası yanıp sönüyor, ne yapmalıyım ?

Ford Connect kızdırma lambası yanıp sönüyor, ne yapmalıyım ?

bilgin bilgin -
9 0

Bu makalede Ford Connect kızdırma lambası yanıp sönüyor diyenler için basit ama işe yarar tavsiyeler verilecektir.

Çoğu sürücü bilir ama ben yine de hatırlatmakta fayda görüyorum. Eğer aracınızda dizel yakıt kullanıyorsanız, bu yakıtın yanabilmesi için belli bir dereceye kadar ısıtılması lazımdır ve bunu da kızdırma bujileri yapar.

Bazı arkadaşlar kızdırma bujisini sadece kışın soğuk havalarda çalışan bir parça zannettikleri için ziyaretçilerimiz arasında dizel araçlar hakkındaki temel bilgilerden yoksun kişilerin de olabileceğini düşünerek oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Ford Connect kızdırma lambası yanıp sönüyor, ne yapmalıyım ?

Kızdırma lambası diye bahsettiğim şey sarı renkli yay şeklindeki bir işarettir. Araç çalıştırılırken oldukça kısa bir süreliğine yandığı için bu işaretin anlamını dahi bilmeyen sürücüler mevcuttur.

Çoğu sürücü ise kızdırma lambasını tanır. Çünkü her marka arabada aynı işarettir. Bu lambanın yanıp sönmesi pek alışılagelen bir durum olmadığı için insanın başına gelince ne yapacağını bilemiyor.

Kızdırma bujisi lambası yanıp sönüyorsa yüksek ihtimal aracın kızdırma bujilerinin en az birinin ömrü dolmuş, çatlamış veya gevşemiştir.

Bu şekilde aracınızı kullanmaya devam etmeniz sorun olacaktır. Çünkü yeterince ısınmayan yakıtın yanmasında sorun olacağı için aracın çalıştırılmasında sorun olur.

Kızdırma bujisi arızası nasıl giderilir?

Kızdırma bujisi arızasının yaygın çözümü araçtaki kızdırma bujilerinin set halinde değiştirilmesidir.

Bazıları hazır değiştirmişken buji kablolarının da değişmesini tavsiye ederler. Çünkü bujiler eskidiyse buji kabloları da eskimiş olabilir.

Araca bakmadan sallamasyon tahmin yapmak iyi bir şey değil ama genel olarak kızdırma bujisi lambasının anlamı ve arıza halinde yapılacak işlem budur.

Kızdırma bujisi arızası önemli mi?

Aracın hareket etmesi için yakıtın yanması gerekir. Yakıtın yanması için de ısıtılması. Dolayısıyla kızdırma bujileri dizel araçların önemli parçalarıdır, arıza yapmaları önemli bir şeydir.

Kızdırma bujisi motor arıza lambasını yakar mı?

Kızdırma bujisi arızalanırsa motor arıza lambası er veya geç yanacaktır. Çünkü kızdırma bujileri arızalandığı vakit yakıtın yanma kalitesi düşer. Bu durumda aracın performansı azaldığı gibi egzoz dumanındaki atık maddelerin miktarı artar. Dolayısıyla motor arıza lambası da yanar.

Kızdırma bujisi lambası yanarsa gösterge panelindeki diğer arıza işaretleri de yanıyor mu diye kontrol edilmelidir.

Ford Connect ısıtma bujisi ne kadar?

Seti, yani 4 tanesi 400 TL civarına satılmaktadır. Tabi ki markasına göre fiyatı .değişmektedir. Kızdırma bujilerinin işlevi önemli olduğu için en iyi ve en uyumlusu hangisi ise o tercih etmeli, paradan kaçmamalıdır. Bkz. En iyi kızdırma bujisi hangisi

Kızdırma bujisi bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Kızdırma bujisi bozulduğunda dizel araç geç çalışmamaya, zor çalışmaya başlar. Seyir halinde iken stop eder, performansı azalır, duman atmaya başlar.

Kızdırma bujisi duman attırır mı?

Kızdırma bujilerinden birisi arızalı ise onunla alakalı silindirde yanma işlemi sorunlu olur. Yanmayan yakıt egzozdan atılacağı için duman attırır.

Kızdırma bujisi kaç saniye sürer?

5-10 saniye civarı sürer.

Kızdırma bujisi hava kaç derecede devreye girer?

Kızdırma bujisi hava kaç derece olursa olsun devrededir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir