Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

bilgin bilgin -
1308 0
Diz Ağrısı Nasıl Geçer

Diz ağrısı nasıl geçer; Diz ağrısı pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bunlar; artrit denilen eklem iltihaplanmaları, menisküs yırtılmaları, plika denilen diz kapağı kemiğinin diz içindeki bir bağa etki yapması, diz ekleminde sıvı toplanması , diz eklemine çok fazla baskı yapmak, baldır kaslarının gerginliği veya fazla güçsüzlüğü, leğen kemiğinin ve buna eklem yapan baldır kemiğinin dengesiz duruşu, ayaklardaki düztaban gibi rahatsızlıklardır. Romatizma ve ciddi kireçlenme gibi önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan diz ağrılarını gidermek için aşağıdaki uygulamalar faydalı olacaktır.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

 • 6 adet lahana yaprağı dört bardak suda kaynatılıp süzülür. Lahana yaprağının bir tanesi ağrılı bölgeye konulur soğudukça değiştirilir.
 • Sekiz tane birkaç parçaya ayrılmış at kestanesi ve bir çorba kaşığı at kestanesi tohumu dört bardak suya konulup yarım saat kaynatılır. Kaynayan karışımın üzerinde biriken tabaka alınıp temiz bir şişede muhafaza edilir. Bu karışımla ağrıyan bölge ovulur.
 • Üç çorba kaşığı papatya çiçeği yarım litre suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Ağrıyan yere bu sudan sürülür.
  Üç kahve fincanı ufaltılmış defne yaprağı 1 çay bardağı zeytinyağına konulup 12 saat dinlendirilir. Ağrıyan yerler bu karışımla ovulur.
 • Yeni kesilmiş bir dananın kafa derisi yüzülür. İçine 1 çorba kaşığı dövülmüş karanfil, 1 çorba kaşığı toz karabiber ve 1 çorba kaşığı sofra tuzu serpilir. Daha sonra ağrıyan dize sarılır. 24 saat bekletilip daha sonra çıkarılır, dize yün bez sarılır. Bu halde 6 gün durulduktan sonra ılık suyla yıkanır.
 • Limonsuyu ile dizleri ovmak da etkili olacaktır.

Öncelikle uykudan uyandığınızda veya ters hareketlerde dizinizde kilitlenme varsa, hareketler sonrası dizinizde şişlik ve ısı artışı varsa, diz çökme ve ayağa kalkmada zorluk çekiliyorsa, yürüyüşünüz dizinizde ağrılara sebep oluyorsa, diz çöktüğünüzde, oturduğunuzda dizinizde tutulmalar veya ağrı yaşıyorsanız, dizlerinizde zaman zaman şişlikler görüyorsanız, dizinizde bacağınızı salladığınızda hissettiğiniz bir tıkırdama veya boşluk hissi oluşuyorsa mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurmalısınız.

Diz ağrısı nasıl geçer yazımız tamamen öneri amaçlıdır uygulamaya geçmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir