Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydaları
  4. »
  5. Antep Fıstığının Faydaları

Antep Fıstığının Faydaları

bilgin bilgin -
1317 0
Antep Fıstığının Faydaları

Antep fıstığının faydaları; Vatanı Türkistan olan Antep Fıstığı Ağacı 10-15 metre yüksekliğinde ağaçlardır. Yağışlı sıcak iklimi sever. Yurdumuzda halen 1 milyondan fazla Antep Fıstığı ağacı tespit edilmiştir. Meyveleri şamfıstığı olarakta bilinmektedir. Tombul ve sivri olarak bilinmekte olan iki çeşidi mecuttur. Şekillerinden başka bir farkları yoktur. Besi olarak yenir, tatlılara konur ve yağı çıkarılır. Besi değerini A, B1, B2 vitaminleri %54 yağ, %20 protein ve %15 karbonhidrat oluşturmaktadır.

Antep Fıstığının Faydaları;

Besler şişmanlatır ve kilo alma konusunda yardımcıdır.
Erkek ve kadınlarda cinsel gücü artırır.

Komple Protein

Tipik olarak, bitki protein kaynakları tüm temel amino asitlere sahip değildir, ancak antep fıstığı istisnadır. Gorin, onları en yüksek proteinli atıştırmalık kuruyemişlerden biri olarak lanse ediyor. Antep fıstığı harika bir bitki bazlı protein kaynağıdır – ve aslında tam bir protein kaynağıdır ve ¼ fincan porsiyon başına 6 gram protein sunar” diyor. “Bu, vücudunuzu dokuz temel amino asidin tümü ile beslemeye yardımcı oldukları anlamına gelir.”

Yüksek Lif

Gorin, ” Lif açısından zengin bir diyet , kolesterolünüzü ve kan basıncınızı düşürebilir ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir” diyor. “Antep fıstığı diğer yemişlerden daha fazla lif içerir, bu da onları atıştırmak için mükemmel bir seçim yapar. ¼ fincan antep fıstığı porsiyonu başına 3 gram lif alırsınız.”

Sağlıklı Yağ İçerir

Çoğumuz kuruyemişlerdeki yağ içeriği konusunda temkinliyiz, ancak Gorin ölçülü tüketildiğinde antep fıstığının yağ içeriğinin değerini gölgelememesi gerektiğini garanti ediyor. Antep fıstığında bulunan çoklu doymamış yağlar tokluk hissini artırır ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur. “Antep fıstığı lif ve sizin için daha iyi doymamış yağlar sağlar ” diyor. “Protein, lif ve yağ üçlüsü, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur ve sürekli enerji sağlar .”

Bol miktarda B6 vitamini

Antep fıstığı genel olarak besin açısından zengindir , ancak B6 içeriği parlar. B6 vitamini açısından yüksek dengeli bir diyet, anemi gibi durumları önlemeye yardımcı olur ve kalp hastalığı riskinizi azaltır. Aynı zamanda kas inşa etmek için de gereklidir çünkü vücudunuzun amino asitleri işlemesine yardımcı olur. Bir avuç antep fıstığı, size bu önemli besinin önerilen günlük değerinin %30’unu verir. Dahası, antep fıstığı daha az miktarda diğer B kompleksi vitaminlerine, yani tiamin (B1) ve folat (B9) içerir .

Antioksidan Artışı

Antep fıstığı sevenler de antioksidan desteği alıyor. Antep fıstığındaki lutein, beta-karoten ve gama-tokoferol gibi bileşikler, hücresel hasarın etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir