Bilgizade – Güncel Sosyal İçerik Platformu

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. ADSL Nedir, Fiber İnternetten Ne Farkı Var?

ADSL Nedir, Fiber İnternetten Ne Farkı Var?

bilgin bilgin -
1308 0
ADSL Nedir Fiber İnternetten Ne Farkı Vardır

ADSL nedir, fiber internetten ne farkı var; Fiber internet, çok uzun vakittir hayatımızda. Lakin çoğumuzun konutunda hala ADSL kontağı mevcut. İnternet hayatımızda değerli bir yer kapladığı için, sahip olduğumuz stabilite ve temas suratı da bir o kadar değerli. Bu sebeple mümkün olduğunca bizim için en kaliteli ve en süratli teknolojiyi tercih etmemiz gerekiyor.

Fiber internet vakitle Türkiye’nin her yerine dağılmaya devam ediyor. Hal bu türlü olunca halihazırda ADSL kullanıcıları, fiber internetin ne olduğunu ve ikisi ortasındaki farkı merak ediyor. Biz de sizler için ADSL nedir, fiber internetle ortasındaki farklar nelerdir anlattık ve fiber internetin neden daha süratli olduğunu açıkladık.

ADSL nedir?

Adsl Nedir
Adsl Nedir

ADSL yani Asymmetric Digital Subscriber Line, Türkçe sözüyle Bakışımsız Sayısal Abone Sınırı manasına geliyor. 1990’lar ve öncesinde kullanılan çevirmeli sınırdan daha süratli bir internet kontağı sunan bu bağlantı teknolojisi, uzun vakittir dünyanın birçok tarafına internet gücü sağlıyor.

ADSL ilişkisi, telefonların alt yapısında bulunan bakır kablolar tarafından sağlanıyor. Ses ve bilgi olmak üzere iki farklı temas sağlayan bu kablolar, düşük frekansta ses, yüksek frekansta ise bilgi transferi gerçekleştiriyor.

ADSL ilişkilerinin düzgün ilişki sağlayabilmesi için, birden fazla sistemin tıpkı anda çalışması gereklidir. Telefon alt yapısında bulunan bakır teller, mahallî bir telefona santraline bağlanan modemle birlikte çalışır ve buradan çıkan sinyaller, basitçe merkezi internet sistemi olarak anlatabileceğimiz DSLAM, yani Sayısal Abone Sınırı Erişim Çoklayıcı’ya gönderilir.

Fiber internet nedir?

ADSL nedir anladık, sıra fiber internet nedir ve ne olduğunda. Fiber internet, internet kontağını gerçekleştirmede işe yarayan en süratli bağlantı teknolojisine isim verilir. Fiber interneti ADSL’den ayıran en büyük özellik, sahip olduğu fiber kablolardır. Fiber optik kablolar, içerisinde saç teli kadar ince elyaf denilen cam teller bulundurur ve bu teknoloji sayesinde datalar hiçbir aksaklığa uğramadan en süratli bir halde iletilir.

Fiber internet, dünyanın en süratli internet irtibatı olarak kabul edilir ve optik kabloların içerisinde bulunan ışığın suratından ötürü ışık suratında internet olarak isimlendirilir. Lakin yeniden de sinyaller kablonun içerisinde zıpladığı için tam olarak bilgiler ışık süratiyle tıpkı hızda iletilmez.

Fiber internet ADSL’e nazaran neden daha süratli?

Fiber internet ve ADSL nedir anladıysak, sıra  ortadaki farklarda. Fiber internet ve ADSL ortasındaki farkın kablo yapılarından kaynakladığını anlamışsınızdır. ADSL ilişkisinde bulunan bakır kabloların direnci, kablonun uzunluğuna nazaran değişir. Kablo ne kadar uzun olursa, mahallî santralden alacağınız internet suratı da tıpkı biçimde düşüş gösterir. Fiber optik kablolar ise yapılarından ötürü ne kadar uzun olurlarsa olsunlar internet suratında rastgele bir düşüş göstermezler.

ADSL ile alabileceğiniz sürat azamî 16 Mbps iken, Fiber internetten alacağınız sürat Türkiye’de 100 Mbps ile sonludur. Farklı ülkelerde fiber internet daha yüksek suratlara ulaşabiliyor fakat Türkiye’de bulunan internet sağlayıcıları ve altyapılar sebebiyle bu sürat 100 Mbps ile sonlandırılmıştır.

Siber güvenlik her çeşitten insanın ilgilenmesi gereken bir mevzu. Gerek şirket bilgileri üzere değerli bilgiler gerekse de ferdî datalar, kesintisiz bir data akışına gereksinim duymaktadır. ADSL ilişkilerde bakır kablolar çok rahat bir formda kesilebilirken, fiber optik kablolara müdahale etmek neredeyse imkansızdır. Bu kablolar ziyan görse bile basitçe tespit edilebilir bir sisteme sahiptir.

Sıcak soğuk hava dalgalanmaları, şiddetli hava şartları ve nem ADSL’in sahip olduğu bakır kablolarda ilişki meseleleri yaratabilir. Tıpkı vakitte bakır kablolar aşınmaya ve eskimeye son derece elverişli kablolardır. Hatta eskimiş kablolar, elektrik akımı taşıdığı için yangına bile sebebiyet verebilir.

Bakır kablolar tıpkı vakitte ısındıkları için ekstra olarak soğutma sistemine gereksinim duyarlar. Optik kablolarda bu türlü bir sistem kelam konusu değildir ve kablolar büsbütün etrafa hassastır. Birebir vakitte üstte saymış olduğumuz şartlara karşı son derece sağlamdır ve içerisinden elektrik geçmediği için yangına sebebiyet veremez.

Fiber optik kabloların dizilimi ve dağılımı neredeyse kusursuzdur. Fakat bakır ADSL kabloları, teknisyenler tarafından yanlış müdahale edildiği takdirde ilişki kopmalarına sebebiyet verebilir. Tıpkı vakitte ADSL, telefon sağlayıcılarından gelen kesintilerle aksaklığa uğrayabilir. Fiber optik ise rastgele bir telefon şirketinden bağımsız olarak çalışır.

Fiber internet nedir
Fiber internet nedir

Fiber internetin daha süratli olmasının yanı sıra telefon kontağına gereksinim duymaması son derece büyük bir avantaj. Hepimiz en az bir sefer küçükken meskende telefon çaldığı anda internetin çat diye kesilmesinden muzdarip olmuşuzdur. Fiber internette bu türlü bir şey kelam konusu bile değildir. İnternetin çalışıp çalışmaması, büsbütün internet sağlayıcılarına bağlıdır.

ADSL’in bakır kabloları, sinyalleri taşırken birçok vakit aksaklığa uğradığı için ping yüksek sayılara çıkabilir. Fakat optik fiber kablolarda sinyal kaybı çok az olduğu için ping sorunu çok ender görülmektedir.

ADSL Nedir Fiber İnternetten Ne Farkı Var
ADSL Nedir Fiber İnternetten Ne Farkı Var

Sinyal kaybının az yaşandığı fiber kablolar, düşük güç vericiler ile çalıştığı için hem internet sağlayıcısı hem de kullanıcı, ADSL’e kıyasla güç tasarrufu sağlamış olur. Bu da aslında maliyetli üzere gözüken fiber internetin uzun vadede ADSL’e nazaran daha az maliyet gerektirdiğini gösteriyor.

ADSL internetin suratı, bakır kabloların yükü ile direkt irtibatlıdır. Yüksek süratte ADSL internet suratı almak isteyen bir kişinin daha fazla kablo kullanması gerekir ve bu kablolar da pc etrafında gereksiz yere yer kaplar. Fiber optiğin suratı kablosundan büsbütün bağımsızdır ve kablonun tartısı da bakır kablolara nazaran son derece hafiftir.

Fiber İnternet Ve Bilgisayar Bağlantı Örneği
Fiber İnternet Ve Bilgisayar Bağlantı Örneği

Ferdî olarak fiber internet altyapısına yatırım yapmak maliyetli gözükse de, fiber optik kablolar bütün dünyada gitgide daha yaygın bir hale geliyor ve maliyetler de buna paralel olarak düşüş gösteriyor. Elyaf kablolar son derece uzun bir ömüre sahiptir ve bakımı ve altyapının gerektirdiği donanım, ADSL’e nazaran daha ucuzdur.

Fiber internet gitgide daha da yaygın bir hale gelse de kimi yerlerde hala ADSL kullanılıyor. Fiber internet tercih etmeden evvel yapılacak birinci hareket, bulunduğunuz binanın alt yapısının fiber internete uygun olup olmadığını denetim etmek olacaktır.

 

Fiber İnternet Alt Yapısı
Fiber İnternet Alt Yapısı

Fiber internet ve ADSL nedir, farkları nelerdir anlattık. Toparlamak gerekirse, fiber internet, ADSL ile kıyaslandığı vakit çok daha fazla avantajı beraberinde getiriyor. Fiber internete sahip olan şahıslar, gerek temas suratında gerekse de bant genişliğinde internetten daha yüksek performans elde ediyorlar. Epeyce süratli ve kaliteli olan fiber internet sayesinde kullanıcılar internette daha süratli gezinebilir ve dataları daha kısa müddette indirebilirler.

Daha evvel de bahsettiğimiz üzere ADSL kontağı ile azamî 16 Mbps süratte internet suratına sahip olabiliyorsunuz. Lakin şayet kablonuz fazla uzunsa, alacağınız sürat internet sağlayıcınızla olan sözleşmenizden bağımsız olarak daha düşük olabilir. Son olarak fiber internet kullanmayı tercih ettiğinizde tercih edeceğiniz internet sağlayıcısının, fiber internetin sunacağı performansta büyük rol oynayacağını söylemekte yarar var.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir